English version
Witamy w czwartek, 25.04.2024 o
PAI - Poligraficzna Agencja Informacyjna



 
 

Pełnoformatowa KBA Rapida 106-6 LTTL ALV2 wzbogaca park maszynowy Drukarni Tinta
 
Warszawa, 30.11.2016
W ostatnim czasie w Drukarni Tinta z Działdowa rozpoczęła pracę nowa, pełnoformatowa arkuszowa maszyna offsetowa KBA Rapida 106-6 LTTL ALV2, wyposażona w sześć zespołów drukujących i dwie wieże lakierujące. Zwiększyła ona znacząco możliwości tego przedsiębiorstwa w zakresie zadrukowywania podłoży wysokogramaturowych, m.in. do produkcji opakowań. Jest pierwszą w jego historii maszyną w formacie B1, a zarazem pierwszą dostarczoną tu przez firmę KBA CEE.

Od lewej stoją: Jan Korenc (KBA CEE), Zbigniew Szymański, Małgorzata Szerszyńska, Dariusz Wyszczelski, Szymon Modrzewski (wszyscy Drukarnia Tinta), Michał Drożdż (KBA CEE).

Pełnoformatowa maszyna KBA Rapida 106-6 LTTL ALV2 to najnowszy zakup inwestycyjny Drukarni Tinta.

Kierownictwo Drukarni Tinta doceniło m.in. elastyczny interfejs maszyny KBA Rapida 106.

Drukarnia Tinta to rodzinne przedsiębiorstwo, założone w 1988 roku przez Zbigniewa Szymańskiego – jej obecnego właściciela. Rozpoczęła, jak wiele firm poligraficznych w tamtym okresie, jako niewielki podmiot gospodarczy, by z biegiem lat przekształcić się w nowoczesny, bogato wyposażony zakład poligraficzny, obsługujący licznych klientów z różnych branż. Spektrum realizowanego tu asortymentu jest bardzo szerokie: od materiałów reklamowych i akcydensowych (plakaty, foldery, ulotki czy broszury w oprawie szytej i klejonej) aż po prace bardziej zaawansowane – uszlachetnione okładki do książek i czasopism czy wysokoprzetworzone opakowania. Przykładem niestandardowego produktu, jakie od niedawna znajdują się w ofercie firmy, jest np. kalendarz na 2017 rok, prezentujący liczne próbki możliwych do wykonania w maszynie uszlachetnień. Jest on wspólnym projektem Drukarni Tinta i firmy KBA CEE, a powstał przy udziale różnych dostawców podłoży drukowych, farb i lakierów.
Mówi Zbigniew Szymański: „Poczynione przez nas badania i analizy rynkowe w dużej mierze decydują o realizowanych inwestycjach i kierunkach działania. Stąd po części zajmujemy się produkcją dziełową, chociaż wszelkie prognozy wskazywały, że zostanie ona przejęta przez druk cyfrowy, coraz chętniej też wykonujemy opakowania, które wchodzą w skład naszego asortymentu od niedawna. Biorąc pod uwagę perspektywy tego obszaru rynkowego, zdecydowaliśmy o inwestycji w rozwiązania umożliwiające produkcję wyrobów wysokoprzetworzonych. Jednym z nich jest zakupiona w tym roku nowa maszyna KBA Rapida 106”.

Poszukując odpowiedniej maszyny, właściciel drukarni koncentrował się na kilku aspektach: elastyczności, prędkości, wszechstronności oraz wysokiej jakości. Ważnym było też przyspieszenie procesów produkcyjnych, którego gwarantem stał się format B1 (dotychczas drukarnia bazowała na maszynach półformatowych) oraz większa liczba zespołów drukujących. „Zwracaliśmy też uwagę na możliwość przetworzenia podłoży o wysokiej gramaturze, zadruku w technologii konwencjonalnej oraz UV, uszlachetnianie uwzględniające różne kombinacje lakierów, ale też rozwiązania umożliwiające dalszy rozwój, np. o foliowanie na zimno”.
W efekcie zapadła decyzja o zakupie pełnoformatowej, „hybrydowej” maszyny KBA Rapida 106-6 LTTL ALV2, umożliwiającej drukowanie zarówno farbami konwencjonalnymi jak i UV. W wersji wykonanej na zamówienie Drukarni Tinta (podniesionej o 45 cm) oferuje ona bardzo bogate wyposażenie: pakiet CX pozwalający na zadrukowywanie podłoży o grubości do 1,2 mm; pakiet do zadrukowywania cienkich podłoży; w pełni automatyczny system wymiany form drukowych; energooszczędne systemy suszenia KBA VariDry Blue IR/TL/UV; systemy chłodzenia wodno-glikolowego; CleanTronic Multi – system automatycznego, tkaninowego mycia cylindrów gumowych oraz dociskowych z dodatkowym obiegiem; CleanTronic UV – system umożliwiający automatyczne rozpoczęcie mycia po zakończonym drukowaniu bez konieczności oczekiwania na schłodzenie lamp UV; stanowisko kierowania ErgoTronic ColorControl z funkcją Lab oraz protokołowaniem QualityPass. Co istotne, każdy zespół drukujący został przygotowany z myślą o zastosowaniu wymiennych promienników UV.

„Firmę Koenig & Bauer jako dostawcę maszyny wyłoniły badania rynku i przeprowadzona przez nas jego analiza – mówi Zbigniew Szymański. – Model KBA Rapida przekonał nas do siebie mocną i stabilną konstrukcją, elastycznym interfejsem, krótkim czasem zmiany przyrządów, a przede wszystkim – bardzo dobrymi osiągami produkcyjnymi. Jest to pierwsza w naszej historii maszyna tej marki, ale obawy jakie zazwyczaj rodzą się przy kontakcie z nowym dostawcą zostały szybko rozwiane za sprawą fachowej i profesjonalnej obsługi posprzedażowej. Także sam proces wdrożenia i szkolenie przebiegły prawidłowo”.
Dotychczasowe doświadczenia z maszyną KBA Rapida 106-6 LTTL ALV2 – jak przekonuje właściciel firmy – stanowią potwierdzenie trafnego wyboru, także w kontekście konfiguracji: „Rozwiązania, w jakie została wyposażona, pozwalają nam realizować coraz bardziej wymagające i zaawansowane zlecenia, także bogato uszlachetnione. Maszyna zatem nie tylko usprawniła proces produkcyjny, ale też poszerzyła spektrum naszych możliwości. Podsumowując: wydajność naszych działań wzrosła, a założone w związku z tą inwestycją cele – osiągnięte”.
Jan Korenc, prezes KBA CEE dodaje: „Wdrożenie maszyny Koenig & Bauer w drukarni, dotychczas bazującej na rozwiązaniach innych dostawców, jest dla nas zawsze powodem do satysfakcji i dumy. Jest też dodatkową motywacją i zobowiązaniem wobec klienta, który zaufał nam jako dostawcy sprzętu mającego pomóc mu w dalszym rozwoju na trudnym rynku. Cieszymy się, że za sprawą maszyny KBA Rapida 106 w Drukarni Tinta realizowane są coraz bardziej zaawansowane prace, w tym bogato uszlachetnione i wysokoprzetworzone. Na uwagę zasługuje wejście firmy w nowy dla niej, niezwykle wymagający segment opakowań. Mamy nadzieję, że niedawno dostarczona KBA Rapida będzie sprawowała się bez zarzutu, wspierając Drukarnię Tinta w jej planach rozwojowych. Jako dostawca maszyny, dołożymy wszelkich starań, by opieka posprzedażowa i serwisowa stała na najwyższym poziomie przez cały okres naszej współpracy”.

 

 

------------ koniec informacji -----------

 

Dodatkowe informacje:
Paweł Krasowski, Koenig & Bauer (CEE) Sp. z o.o.
Taneczna Office Park
ul. Taneczna 18, 02-829 Warszawa
Tel. 0-22 842 92 05
Kom. 668 872 692
E-mail: pawel.krasowski@koenig-bauer.com
https://pl.koenig-bauer.com/pl/

Poligraficzna Agencja Informacyjna
Slawek.Sokolowski@pai.info.pl, + 48 694 473 651
Magda.Dudanowicz@pai.info.pl, + 48 694 473 650
http://www.pai.info.pl




Copyright ©2004-2024 by Printnet s.c. :: Made by WebFabrika